Dôvody pre ktoré dieťa nechce ísť do školy

Čo bráni malému školákovi rozbehnúť sa s radosťou do školy?

  • Strach opustiť rodiča

Je jedným z hlavných dôvodov, hlavne u detí naviazaných príliš úzkostlivo na rodiča. Deti, ktoré navštevujú predškolské zariadenia sa s týmto problémom vysporiadajú už tam. Zistia, že mama čo otec o chvíľu prídu. Nenechajú ich tam. Ak však dieťa v dôsledku choroby, alebo z iných príčin nechodilo do predškolského zariadenia- tento problém tu môže istý čas byť. Chce to len trpezlivosť, lásku a vysvetľovanie. Pozor ale, niekedy sa aj samotný rodič bojí. Zvládne to moje dieťatko samé v škole? Tento strach sa potom prenesie aj na dieťa!

holčička

  • Strach z kolektívu

Dieťa nikdy nebude žiť izolovane a musí si privyknúť na kolektív. Opäť to chce zo strany rodiča aj učiteľa prejaviť dostatok  citu a empatie a pomaličky vtiahnuť žiačika do kolektívu triedy a tam dbať, aby sa mu neubližovalo. Aby sa mu nikto nesmial.

  • Strach zo sklamania

Ak do dieťaťa vkladáme veľké nádeje môže sa stať, že budeme mať jedinca ambiciózneho, alebo naopak. Môže sa stať , že sa jednoducho zľakne, že nebude vedieť naplniť naše očakávania a že nás sklame.

  • Strach z učiteľa

Niekedy sa môže stať, že žiačik má neuveriteľný strach z učiteľa. Toto by sa ale stávať nemalo. Treba zájsť do školy, porozprávať sa s učiteľom a tento problém vyriešiť. Určite nie je v záujme učiteľa žiaka strašiť- ale naučiť ho niečo. Aj s dieťaťom zájdime za učiteľom iba tak sa porozprávať, aby cítilo, že aj ten obávaný učiteľ je človekom, s ktorým sa dá porozprávať hoci aj o počasí.

chlapec
 
Či už je to tak, alebo onak, dôležité je , aby sme všetky pocity žiačika starostlivo sledovali a nič nepodcenili. Od týchto prvých chvíľ sa totiž odvíja jeho ďalší záujem o školu o vzdelávanie sa . Chceme predsa mať svoje dieťa múdre a vzdelané, ale aj šťastné a veselé. Musí to ísť ruka v ruke pekne spolu.

6 najlepších univerzít na svete


Osem týchto univerzít sa nachádza v Spojených štátoch, zvyšok je vo Veľkej Británii.  Hodnotenia, na základe ktorých sú určené najlepšie univerzity na svete

knihovna
 
·         Hodnotenie univerzít sveta z QS
·         Hodnotenie vysokých škôl sveta THE (Times Higher Education)
·         USNews hodnotenie svetových univerzít
 
Tieto hodnotenia, ktoré sú najviac citované na svete, sa zostavujú na rôznych kontinentoch a používajú rôzne kritériá hodnotenia univerzitných aktivít a tieto kritériá klasifikujú rôznymi spôsobmi.
 
Harvardská univerzita
Najstaršia univerzita v Spojených štátoch, ktorá má najväčší počet výnimočných študentov medzi univerzitami na svete. Na Harvarde sa učilo viac ako 40 nositeľov Nobelovej ceny, rovnako ako mnoho politikov (napríklad Theodore Roosevelt a Barack Obama) a obchodníci (napríklad Bill Gates a Mark Zuckerberg).
 
Massachusetts Institute of Technology (MIT) 
 
Univerzita, ktorá sa stala svetovým lídrom v oblasti presných vied a technológií. Práve tu prebieha vyspelý výskum v oblasti prírodných a technických vied. MIT prezentovalo 80 laureátov Nobelovej ceny, rovnako ako mnohých vynikajúcich vedcov, inžinierov a verejných činiteľov, ktorí navždy zmenili náš život.

knihy
 
University of Cambridge 
 
Skutočne legendárna vzdelávacia inštitúcia, jedna z najstarších v Európe. Univerzita Cambridge bola založená v roku 1209 a od samého začiatku sa osvedčila ako vynikajúca univerzita. Žiadna univerzita na svete sa nemôže pochváliť toľkými laureátmi Nobelovej ceny.
 
Oxfordská univerzita
 
Je jednou z najstarších univerzít v Európe a skutočnou pýchou britského vzdelávacieho systému. Medzi vynikajúcimi absolventmi univerzity patria: Lewis Carroll, John Tolkien, Margaret Thatcher a Tony Blair. Inštitúcia starostlivo zachováva svoje tradície a podporuje najvyššiu úroveň vyučovania.
 
University College London (UCL) 
 
Je prvou vzdelávacou inštitúciou otvorenou v Londýne. Od svojho založenia bola univerzita vždy na čele vedeckého výskumu. Medzi absolventmi UCL sú predsedovia Číny a Japonska, ako aj Alexander Bel (vynálezca telefónu), John Fleming (tvorca elektronickej lampy) a Francis Crick (výskumník na štruktúre molekuly DNA).
 
Stanfordská univerzita 
 
Univerzita bola vytvorená s cieľom vzdelávať nielen vzdelaných, ale aj požadovaných absolventov trhu práce. Zameranie na verejný prospech zostáva v Stanforde dodnes. Preto medzi absolventmi univerzity existuje veľa inovátorov a vynálezcov, ktorých myšlienky zmenili náš svet.

Výber vysokej školy


Vysokých škôl je na Slovensku, v Čechách a aj v zahraničí naozaj veľmi veľa. Možno práve kvôli tomu, koľko možností ľudia majú, majú mladí ľudia problém rozhodnúť sa, ktorým smerom sa vybrať. Najväčšími problémami, ktoré majú študenti po skončení strednej školy sú určite:
– Nerozhodnosť. Mladí nevedia, čo chcú vlastne v dospelosti robiť. Preto väčšinou skončia na odboroch, ktoré ich vôbec nebavia a často školu ani nedokončia.
– Nevedia byť kritickí. Často si myslia, že na niečo majú, pretože ich o tom presviedčajú rodičia, a potom sú sklamaní, keď sa na vysnívanú školu či odbor nedostanú. Mali by sa na seba vedieť pozrieť aj kriticky, oceniť svoje dobré stránky a priznať si tie slabé.
příběh v knize
– Už viac nechcú študovať. Nie každý je stvorený na to, aby šiel na vysokú školu. Ale niektorí študenti sú takí zakomplexovaní, že si myslia, že na to nemajú. A to je určite veľká chyba. Len si musia vybrať odbor.
 
Kam na vysokú školu a podľa čoho si vybrať?
 
Možností je naozaj neúrekom, no potrebujete poznať všetky, aby ste si vedeli vybrať najlepšie. Najprv si musíte ujasniť to či chcete zostať doma, alebo ste ochotný odísť študovať do zahraničia. Z mnohých faktorov je zahraničie oveľa výhodnejšie. Mladí tam majú oveľa viac možností, čo sa týka praxe, ale aj čo sa týka uplatnenia. No stále viac a viac mladých ľudí ostáva doma alebo ich to domov začne po čase ťahať.
počítač pro učení
 
Doma je len doma
Je pravda, že mnohí ľudia na vysoké školy na Slovensku zanevreli, no nie je to až také tragické, ako si myslia. Aj školy na Slovensku sú na vysokej úrovni a štúdium doma má naozaj veľmi veľa výhod. Pre ľudí, ktorí milujú svoju rodinu je to ako stvorené. Okrem toho je Slovensko naozaj krásna a neopakovateľná krajina. Komu by sa už len chcelo opúšťať ju? Aj tu máme množstvo krás, ktoré môžete oceniť. Tak to skúste a urobte si radosť.

Tipy na učenie


1. Urobte si štítky

Asi najjednoduchší a najstarší spôsob, ako sa niečo naučiť je jednoznačne robenie štítkov alebo aj plagátikov. Napíšete si na nich najdôležitejšie informácie alebo piktogramy, ktoré vám pomôžu rozpamätať sa na učivo. Veľa ľuďom pomáha aj to, keď si všetky tieto plagátiky či štítky rozmiestnia po celom dome. Kedykoľvek sa niekam v byte pozriete, budete vidieť učivo, ktoré si chcete zapamätať. Je to možno pracnejšia robota, ale určite veľmi účinná (veď preto ju stále používajú generácie študentov). Môžete nám veriť, že sa vám to osvedčí.

soustředěná dívka

2. Spánok, spánok a spánok

Kvalitný spánok je základom toho, aby ste si všetko zapamätali. Aj keď mnohí študenti praktizujú to, že dva dni pred testom či skúškou nespia a snažia sa všetko dostať do hlavy za pár hodín. To však vôbec nie je dobre. Práve počas spánku sa informácie, ktoré ste sa cez deň naučili dostávajú do hlbšieho povedomia, čiže si to môžete kedykoľvek počas testu vybaviť. Ak, samozrejme, nedostanete okno alebo rovno balkón, kedy sa vám nevie vybaviť absolútne nič.

nabírání znalostí

3. Nájdite si vhodné miesto

Nie je nič horšie, ako keď si neviete nájsť pokojné miesto, kde by ste mohli študovať. Vtedy ste z toho nervózny a znervózňujete aj svoje okolie. Potrebujete si nájsť svoje miesto, kde sa budete vedieť stopercentne sústrediť a nebudete mať problém zapamätať si aj ťažké učivo. Keď také miesto nájdete, určite sa ho držte. Keď si zvyknete na jedno miesto a nebudete ho meniť, váš mozog si to miesto bude automaticky fixovať s učením.

noční čtení

4. Striedajte učenie s niečím príjemným

Nie je dobré ani to, keď celé hodiny sedíte nad knihami či skriptami a nič iné nerobíte. Občas potrebujete aj vypnúť, takže nezanedbávajte pauzy. Ako ich využijete, je len a len na vás. Či už sa rozhodnete, že budete na odreagovanie pozerať filmy či seriály, alebo sa rozhodnete pre lepšiu alternatívu, ktorou sú prechádzky.

Študujte v zahraničí


Cudzie jazyky sú súčasť nášho vzdelávania a je jasné, že nikde inde sa to nenaučíte tak dobre, ako sa ich naučíte v zahraničí. Už dlhší pobyt v cudzej krajine vám spôsobí, že sa vám celý svet otočí na ruby. Pre niekoho je to zlá skúsenosť, ktorá ho položí. Pre iných je to však zážitok, na ktorý budú spomínať celý svoj život. Viete, čo znamená odcestovať za vzdelaním do zahraničia?
knihy k učení
 
Zdokonalíte sa v cudzom jazyku
 
Hovorí sa, koľko rečí vieš, toľko ráz si človekom a je to naozaj pravda. Ak ovládate perfektne angličtinu, nič nie je lepšie, keď odcestujete do krajiny, kde nie je rodným jazykom. Naučíte sa aj nový jazyk, keď budete chcieť. A koľkí ľudia sa môžu pochváliť, že ovládajú okrem angličtiny plynule aj iný cudzí jazyk? Zamyslite sa nad tým. Nikde inde sa nenaučíte cudzí jazyk lepšie ako v krajine, kde sa ním hovorí. Je to naozaj príležitosť vyšperkovať si slovnú zásobu do dokonalosti.
 
Spoznajte množstvo nových ľudí
 
Ľudia sú spoločenské tvory, preto sa radi zdržiavajú v skupinách. Často býva študijný pobyt v zahraničí stresujúci, pretože je tam kopa nových ľudí, s ktorými sa musíte zoznámiť. Keď sa však nakoniec zoznámite, budete si takí blízki, až tomu smai nebudete chcieť veriť. Budete ako rodina, pretože tam nebudete mať nikoho iného, len seba. Utužíte medzi sebou vzťahy a zároveň si nájdete priateľov z rôznych kútov sveta. To sa občas môže hodiť, keď budete chcieť ísť niekam na výlet. Vždy budete mať, kde prespať a s kým sa stretnúť.
školit a učit se
 
Uvidíte nový školský systém
 
Školské systémy sú rozdielne všade na svete, preto je fajn vidieť, ako sa správajú alebo ako učia učitelia v rôznych kútoch sveta. Je to zaujímavé pozorovať a ak máte dieťa, určite mu doprajte štúdium v zahraničí. Nezáleží na tom či odcestuje len na výmenný pobyt počas strednej školy, alebo sa rozhodne stráviť celé vysokoškolské štúdium v inom štáte.

Učenie je celoživotný proces


Učenie. Mučenie. Škola. Všetkých to čaká, niektorí to majú už za sebou, niektorí pred sebou a niektorí si už ani nepamätajú, aké to bolo. Knihy a ich čítanie, hltanie, učenie poučiek, keď na to pomyslíte, tak vám je zle. A možno niektorým ani nie, pretože máte radi učenie.
Tak aj vy ste si predstavovali, že po škole sa už konečne nič nebudete musieť učiť?

knihy

Tak to ste sa veľmi mýlili. Učenie vás bude sprevádzať po celý život. Školou sa to nekončí, aj keď mnohí kvôli tomu končia príliš skoro školu, aby sa nemuseli už učiť. Ale vtedy to ešte len začína.
Ak chcete ísť pracovať, musíte si naštudovať ako sa robí CV – životopis. Napísať ho následne, podľa toho čo ste si naštudovali. Keď ho máte napísaný, tak ho odošlete a čakáte na odpoveď. Kladnú alebo zápornú. Podľa pozície, na ktorú ste sa hlásili sa musíte na pohovor pripraviť.

Pripraviť sa na otázky, ktoré vás tam budú čakať, zopakovať si určité vedomosti, ktoré by sa vás mohli opýtať. Ak si zamestnávateľ vyberá na základe vašich vedomostí z určitej oblasti, budete si ju musieť poriadne naštudovať, aby ste spravili test.

Ak ste prešli napríklad všetkými troma kolami pohovoru (väčšinou bývajú tri kolá pohovoru) a prijali vás do zamestnania, tak nastúpite v určitý deň do práce.
V prvý deň nástupu do práce vás čaká zaúčanie. Pri tomto zaúčaní sa musíte naučiť nové vedomosti, ktoré budú vašou náplňou práce. Nie všetko sa naučíte prvý deň, zaúčanie trvá dlhšie. Väčšinou vás bude zaúčať zamestnanec, ktorého idete nahradiť.

Často vás zamestnávateľ hneď v prvé dni pošle na školenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Tam sa tiež niečo naučíte a budete musieť spraviť test.
Dnes to už nebýva tak, že keď vás prijali na určitú pracovnú pozíciu tak, že tam ostanete celý život. Dnes vás firmy zvyknú „prehadzovať“ z oddelenia na oddelenie alebo len v rámci oddelenia, a vy sa na každom oddelení naučíte niečo nové, čo bude vašou náplňou práce.

angličtina

Zamestnávatelia svojich zamestnancov zvyčajne posielajú aj na školenia, aby vedeli vykonávať svoju prácu dôkladne a správne. Na týchto školeniach sa tiež niečo naučíte a na konci tiež väčšinou býva test, či ste danú látku pochopili.
Ste prekvapení? Takto to totiž v živote chodí…Tak si dobre rozmyslite, či sa vám chce ísť naozaj pracovať. 

Učenie = mučenie?


Čoskoro budem prváčka na vysokej škole. Budem študovať svoj vysnený odber, medicínu. Už od mala som túžila stať sa lekárkou a ani po mnohých rokoch ma to neprešlo. Na štúdium sa veľmi teším, čo z časti ovplyvňuje aj nútená ročná prestávka, ale určite by som sa tešila aj bez toho. Patrím taktiež medzi tie šťastné deti, ktorých rodičia si môžu bez problémov dovoliť aby ich dieťa študovalo na vysokej škole.

univerzita
 
Je stále viac a viac mladých ľudí, ktorí po strednej škole pokračujú v štúdiu. Často sa však stáva, že si školu vyberú neprávne. Potom sa môže stať, že ich daná škola nezaujíma a ani sa im nedarí. Takže dôležitým a asi úplne prvým krokom k úspešnému štúdiu je správny výber školy. Univerzít, fakúlt a odborov je v dnešnej dobe viac než dosť, takže vybrať si môže naozaj takmer každý. Dôležité totiž je aby to štúdium človeka bavilo. Vysoká nie je povinná a preto by to mala byť skôr záľuba ako povinnosť.
 
Ďalším pomerne frekventovaným problémom sú peniaze. Výška nie je lacná záležitosť. Treba platiť internát, skriptá, cestovanie, jedlo a iné výdavky a mesačná suma sa niekedy vyšplhá dosť vysoko. Avšak aj pre deti, ktoré z tohto hľadiska pochádzajú zo znevýhodnených rodín majú šancu. Existujú rôzne formy štipendií ako sociálne, prospechové a na niektorých fakultách aj motivačné, ktorého výška sa šplhá aj k 1000€ ročne. V susednej Českej republike dokonca ponúkajú aj ubytovacie štipendiá. Taktiež mnoho študentov pracuje popri štúdiu a zvládajú to aj keď to nie je vždy ľahké. Možností je dosť a keď sa chce, riešenie sa nájde.

promoce
 
Čo sa vysokých škôl týka, prekážok v štúdiu sa dá nájsť veľmi veľa. Lenivosť či to že nie sme kontrolovaní rodičmi, vízia radšej pracovať a zarábať si vlastné peniaze alebo zlá partia. Vždy sa dá nájsť dôvod prečo. Vtedy však už nastupuje pevná vôľa, lebo kto chce hľadá spôsoby a kto nechce zas dôvody.

Angličtina úplne jednoducho


Áno presne tak angličtina sa dá naučiť úplne jednoducho. Je vhodná pre Vás a vaše deti . Naučíte  sa nie len slovíčka ale aj gramatiku a výslovnosť úplne jednoducho.

Aplikáciu si jednoducho a zdarma stiahnete do svojho smartphonu cez Google Play. Keď už máte aplikáciu nainštalovanú poďme si ju predstaviť.
Po otvorení sa Vás to pýta aký jazyk sa chcete naučiť v ponuke ich máte hneď niekoľko . Napríklad Nemecký , poľsky , či Francúzky jazyk. Prihlásenie na sociálne siete slúžia na uloženie aby keď skončite tak si zapamätá kde ste skončili a následne bude pokračovať od posledného ukončenia.

bible

Nastavenia
V nastaveniach si môžete nastaviť svoj plán učenia . N výber mate hneď niekoľko ponúk. Nastavenia materinského jazyka , prehrávanie audia si zapnite – aby Vám hovorilo preklad pre naučenie výslovnosti. Pokiaľ chcete aby sa prehrávala hudba na pozadí tak si ju zapnite , ale mne osobne to vadí čiže som ju vypol. Na výber hudby máte šum mora ,  vietor a podobne.

Potom tam máte na výber režim výučby kde si zapnete ako sa chcete učiť. Napríklad si môžete vybrať super rýchle učenie , režim kvízu alebo obi dve možnosti naraz , Ďalšie nastavenie ponúka režim odpovede kde si môžete vybrať puzzle, písanie odpovedí , obrázky a tak ďalej . Odporúčam by ste si vybrali všetky možnosti pretože tak sa naučíte jazyk rýchlejšie.  Na samotný záver nastavení si môžete nastaviť koľko sa chcete učiť čiže ak venujete 10 minút svojho času môžete sa naučiť až 150 nových slovíčok. Čiže ak si to dobre rozložité, tak nie len že Vám táto aplikácia ušetri čas ale za krátku dobu sa naučíte viac ako v škole . kurzoch , či čítaní či pozeraní filmoch v cudzom jazyku.

učitelka

Samotná aplikácia
Keď už máte všetko natavené už je čas na učenie nových slov a výslovnosti. Môžete si vybrať z kurzov: začiatočník A1 – 500 slov  , Základne A2 – 501 – 1250 slov , Mierne pokročili B1 1251 – 2250 a ďalšie základne úrovne. A potom úrovne podlá danej témy – voľný čas , šport , stravovanie , nakupovanie , móda , núdzové situácie a podobne. Odporúčam sa učiť od úplného začiatku aby ste sa naučili všetky slová v danom jazyku. 

Aký vplyv ma hudba na učenie?


Ako je to s počúvaním hudby? Dokáže sa pri nej zefektívniť celkové učenie a my si zapamätáme viac a lepšie sa sústredíme alebo je lepšie mať v miestnosti ticho a žiadne rušivé zvuky?

Jazyk
Jazyk hudby našu schopnosť učiť sa poväčšine neovplyvňuje, avšak v prípade, ak sa snažíme naspamäť naučiť nejaký úryvok básne po slovensky a zároveň pieseň, ktorú počúvame je v tomto jazyku, slová sa nám môžu pliesť a pôsobí to na celé učenie negatívne.

kniha

Rýchlosť
Podľa výskumov ľudia, ktorí počúvajú rýchlejšiu hudbu, sa začnú učiť skôr. Ich tepová frekvencia sa pohybuje na úrovni približne 60 úderov za minútu. Rýchla a ráznejšia hudba môže človeka nabudiť k práci či učeniu. Z výskumov taktiež vyplýva, že ľudia, ktorí pri učení počúvali hudbu sa vedeli naučiť rýchlejšie veci naspamäť.

Stres
Schopnosť učiť sa, človeka, ktorý je pod stresom poklesne, bez ohľadu na to, či hudbu počúva, či nie. Niektorým jedincom počúvanie hudby pomáha zbaviť sa stresu a v takomto prípade má hudba v spojení so stresom pozitívny vplyv, avšak zapnutie pomalej a upokojujúcej hudby nás stresu nezbaví hneď, preto zásadný rozdiel v tomto nie je.

Hudba však nie je kľúčovým hráčom v celkovej schopnosti učiť sa efektívne a rýchlo. Na efektívne učenie sú dôležité počas učenia pravidelné prestávky, prechádzka na čerstvom vzduchu a neodporúča sa rozptyľovať sa napríklad sociálnymi sieťami. Ich návšteva v nás vyvolá ešte väčšiu zvedavosť a celková frekvencia návštev sa zvýši a sústredenosť zníži. Počas učenia je vhodné mať čo najďalej od seba elektroniku, aby nás to nelákalo stále ju používať a hľadať si zámienky prečo sa neučiť.

relax

Spánokje taktiež veľmi podstatný, ak máte rozsiahlejšie učivo, ktoré sa plánujete učiť niekoľko dní. Nezanedbávajte spánok, unavený človek sa ťažko sústredí a ak sa mu to predsa len podarí, netrvá to dlho.

Každému z nás vyhovuje pri učení iný systém, čas aj podmienky. Neexistuje stopercentné písané pravidlo kedy sa učiť alebo akú hudbu počúvať.

Deti musia byť samostatné

Ako rodič určite chcete dopriať svojmu dieťaťu len to najlepšie – najlepšiu izbu, najlepšiu stravu, najlepší štart do života. Veľakrát preto robíte veci za svoje dieťa vy samy – nechcete, aby si náhodou neublížilo, alebo niečo nepokazilo. No vedeli ste, že mu to môže skôr uškodiť?

sourozenci

Je vedecky dokázané, že deti, ktoré sú vedené k samostatnosti a necháte ich riešiť niektoré úlohy, sú oveľa kreatívnejšie a flexibilnejšie v riešení problémov, čo môžu neskôr využiť v dospelosti napríklad pri svojej práci.

Deti potrebujú určitú slobodu

Ak budete deti neustále napravovať a kontrolovať, hrozí, že si na to zvyknú a nenaučia sa prejavovať vlastnú iniciatívu – „ však – mama to i tak za mňa urobí,“ alebo „ak to nebude dobré – niekto už moju chybu napraví“. Nie je teda dobré učiť deti takémuto stereotypnému správaniu, lebo raz príde doba, keď už maminka nebude môcť všetko napraviť a zamestnávateľ nebude mať už také pochopenie ako samotní rodičia.

Ako učiť deti k samostatnosti

V prvom rade je dobré odhadnúť, akú prácu dokáže vaše dieťa zvládnuť. Určite sa to bude odvíjať od jeho veku – nemožno očakávať, že nároky na dieťa budú také isté v jeho piatych či trinástych rokoch. Odhadnite, ktorá činnosť nebude preňho tak náročná a ktorú má šancu zvládnuť.

bráchové

  1. naučte dieťa aby bolo zodpovedné aj za vašej neprítomnosti. Naučte ho, ktoré veci sú preňho nebezpečné a ktoré nesmie robiť. Pomáha, ak mu negatívne dôsledky vysvetlíte (napr. ak sa budeš hrať so šporákom, hrozí, že pustíš plyn a ten je veľmi nebezpečný – necítiť ho, no môže ťa zadusiť a to môže mať smrteľné následky). Na dosiahnutie bezpečnosti musíte byť rázny a prísny, aj keď sa vám takáto ostrosť voči dieťaťu možno nepáči. No ak dieťaťu vysvetlíte všetky riziká, bude v budúcnosti zodpovednejšie
  2. dajte dieťaťu robiť ľahšie úlohy, ako upratovanie svojej izby, pomoc pri varení (no pozor! Nech nepomáha pri ostrých nožoch ani pri práci s ohňom!), prípadne veciach čo bežne robíte v domácnosti, či záhrade a vaše dieťa ich zvládne
  3. dajte svojmu dieťaťu nejakú úlohu – bude hrdé, že mu natoľko dôverujete a získa s tým potrebné sebavedomie


doprajte svojmu dieťaťu samostatnosť a ono to neskôr zužitkuje keď bude staršie – svet praje pripraveným a samostatnosť dieťaťa je tá najlepšia príprava! Viac nájdete na : .