Nie len ľudia, ale aj chlpáči niekedy potrebujú rýchlu zdravotnú pomoc.
Ak je pes v bezvedomí, tak ako u ľudí, najprv zmeriame pulz. Ten nebudeme hmatať na zápästí, ale z vnútornej strany zadnej nohy. Ak nahmatáme pulz, ale pes nedýcha, uložíme ho do stabilizovanej polohy.
Stabilizovaná poloha:psa položíme na pravý bok, vyrovnáme hlavu, vytiahneme jazyk a vyčistíme sliznice. Následne zavrieme papuľu tak, aby jazyk ostal trčať von.
Anjelský vdych
Pred tým ako sa pustíte do umelého dýchania, je potrebné vyskúšať takzvaný anjelský vdych. Ide o jeden dlhý vdych priamo do nosa. Dôležité je sledovať či sa psovi nafúkol hrudník. Ak nie, znamená to, že dýchate do brušnej dutiny a to nie je dobré. Vzduch preto najprv opatrne vytlačte z tela rukou a úkon zopakujte. Ak sa hrudník nafúkne, počkajte či vzduch vyjde sám. V prípade, že zviera nezačne dýchať, zopakujte anjelský vdych ešte dva krát.
Umelé dýchanie
Pes leží na zemi a stále nedýcha. Teraz nasleduje umelé dýchanie. To sa praktizuje podobne ako u ľudí. Pamätajte, že musíte zvoliť rozdielny postup pri psoch malých a veľkých. Po celý čas je potrebné sledovať, či zviera nezačne dýchať.
Malí psi:20-25 vdychov za minútu. Pri veľmi malých psoch, alebo šteniatkach uchopte papuľu a dýchajte súčasne do úst i nosa.
Veľkí psi:15-20 vdychov za minútu
Masáž srdca
Masáž srdca vykonávajte iba v prípade, že zvieraťu nenahmatáte pulz, teda jeho srdce nebije. Aj tu platí, že postup závisí od veľkosti psa.
Malého psaobchyťte oboma rukami na mieste, kde je hrudník najširší. Veľké palce majte na jeho lopatkách a hrudník stláčajte do hĺbky dvoch, maximálne troch centimetrov, v počte 120 až 150 stlačení za minútu.
Veľkého psanechajte ležať na pravom boku a stláčajte taktiež v najhrubšej časti hrudníka. Tá sa nachádza približne medzi chrbticou a bruchom. Hrudník stláčajte do hĺbky štyroch až piatich centimetrov. V tomto prípade bude intenzita stlačení 80 až 100 krát za minútu.
V prípade, že pes trpí obezitou, je možné po hrudníku búchať päsťou.
Umelé dýchanie a masáž srdca
Tieto dva postupy kombinujte vtedy, keď pes nemá pulz a zároveň nedýcha. Presne tak ako u človeka.
Malí psi:
- Pokiaľ ste so psom sami, stačte hrudník 6 krát a následne raz vdýchnite
- V prípade, že môžete prvú pomoc vykonávať v dvojici, hrudník stláčajte tri krát, vdychujte tiež raz
Veľkí psi:
- Jeden človek: 15 stlačení/ 2 vdýchnutia
- Dvaja ľudia: 3 stlačenia/ 1 vdýchnutie
V prípade, že sa s vami nachádza i tretia osoba, môže pomôcť tým, že bude vzduch vdýchnutý do brucha, vytláčať.