Na internete nájdete desiatky, ak nie stovky, návodov na čistenie šperkov. Niektorú naozaj fungujú, niektoré naopak nefungujú ani náhodou. Keďže ja mám doma pomerne veľkú zbierku šperkov, a to vrátane bižutérie, striebra, zlata a drahých kameňov, a zároveň patrím k veľmi poriadkumilovným ľuďom, vyskúšala som snáď už všetko možné aj nemožné. Tak sa poďte pozrieť na to, čo pomôže a čo ani veľmi nie.
Prečo šperky čistiť
Kým sa dostanem k samotným návodom na čistenie, musím vám povedať aj to, prečo by ste si svoje šperky vlastne mala pravidelne čistiť. Toto sú hlavné dôvody:
- Predlžujete im životnosť
- Špinavé šperky pôsobia lacno a neesteticky (naozaj ženy, strieborný šperk, ktorý nevyzerá ako strieborný nepôsobí vôbec dobrým dojmom)
- Špina na šperkoch nie je len o ich výzore, ale predstavuje aj zdravotné riziká (baktérie, plesne, choroboplodné zárodky a tak ďalej)
Spôsoby čistenia, ktoré pomôžu
Na kvalitné šperky zo striebra a zlata, môžete použiť citrónovú šťavu, sódu bikarbónu, ocot alebo populárnu kolu. Tieto ingrediencie naneste na vatový tampónik a šperk pekne vyšúchajte. Jemné zlaté alebo strieborné retiazky, ktoré by sa mohli pri šúchaní poškodiť, môžete ponoriť priamo do pohára s jednou z týchto tekutín, avšak pozor, nie na dlhšie ako hodinku. Aj drahé kovy totiž môžu zoxidovať a keďže ocot aj citrónová šťava sú v podstate kyseliny, tak naozaj neriskujte. Potom ich vyberte a opláchnite pod čistou tečúcou vodou. Hrubšie šperky, ktoré sa nemajú pri manipulácii ako poškodiť, môžete vyšúchať aj mäkkou zubnou kefkou.
Pri čistení bižutériebuďte opatrnejší. Napríklad ocot alebo citrónová šťava, totiž môže poškodiť farby. To isté platí aj v prípade drahokamov alebo akýchkoľvek prírodných kamienkov, či iných prírodných prvkoch na šperkoch. Tie čistite vodou alebo čistiacim prostriedkom na riad.