Ako je kačica prispôsobená vodnému prostrediu


Rýchle fakty
Typ: Aves (Vták)
Potrava: Všežravec
Dĺžka života: 4 až 12 rokov
Veľkosť: 30 a 50 centimetrov
Hmotnosť: 0,7 až 1,4 kilogramov
Životné prostredie: rieky, jazerá, lesy a mokrade
Rozsah: Globálny okrem Antarktídy
Vedecký názov: Anatidae

kachna
 
–          Všetky domestikované kačice, s výnimkou kačice pižmovky, pochádzajú z rodiny divokých kačíc Anas platyrhynchos.
–          Napriek stereotypu, nie všetky kačice „kvákajú“. Robia to zväčša samice. Všetky kačice však majú celý rad komunikačných spôsobov, vrátane zavrčania, pískania.
–          Kačice používajú zobáky na kŕmenie a osobnú starostlivosť. Vyberajú nimi nečistoty z peria.
–          Samice vedú svoje mladé káčatká až do pol kilometra od miesta hniezda na pevnine, aby našli vhodnú vodnú plochu na plávanie a kŕmenie.
–          Pri budovaní hniezda olemujú samičky hniezdo s jemným perím, ktoré vytrhávajú z vlastného hrudníka. Toto mäkké perie poskytuje vajíčkam čo najlepšiu izoláciu a odpruženie.
–          Samce a samice vyzerajú rozdielne, samce majú na hlave perie výraznej kovovo zelenej farby.
–          Mnoho druhov kačiek migruje tisícky kilometrov. Niektorí môžu pri lietaní dosiahnuť rýchlosť nad 100 kilometrov za hodinu.
–          V keltskej mytológii predstavuje kačica čestnosť, jednoduchosť a vynaliezavosť. Tiež sú považované za citlivé, elegantné a rešpektované pre svoju krásu a prispôsobenie prírode.

kačena
 
 
Ako sa kačice prispôsobili životu vo vode
Kačice majú rady malých štetín okolo úst, ktoré im umožňujú odfiltrovať vodu z potravy v zobáku bez straty jedla. Tento filtračný systém je veľmi podobný filtračnému systému modrej veľryby. Kačice sú perfektne prispôsobené vodnému životu. Okrem svojho filtračného systému sú ich nožičky opatrené plávajúcimi blanami, aby im umožnili ľahko sa pohybovať vo vode, a zároveň ľahko chodiť na kĺzavých brehoch rieky. Kačacie perie sa vyvinulo tak, aby bolo vysoko nepriepustné. Dokonca aj keď sa ponorí pod vodu, spodná vrstva ich peria zostane suchá.

Published by acron.sk