Voľby do Európskeho parlamentu

Poslanci Európskeho parlamentu môžu nielen vytvárať nové právne predpisy, obhajovať záujmy občanov Európskej únie, ale aj hlasovať o nových obchodných dohodách, kontrolovať inštitúcie EÚ ako aj to, na čo sa vynakladajú peniaze z našich daní.
 
Pri predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2014 prišlo k urnám len 13% obyvateľov Slovenskej republiky. Bola to najnižšia účasť z celej EÚ.

parlament
 
Preto sme si mohli všimnúť rozsiahlu kampaň, ktorá apeluje na všetkých Slovákov, aby šli voliť.
Spot zachytáva nadrozmerný hríb, ktorý si hlavná postava všade nesie so sebou a zo scén je jasné, že to držanie nie je vôbec praktické a v práci otravuje všetkých naokolo. Ide o „pocit“ , ktorý by voliči v prenesenom význame prežívali, keby sa rozhodli neprísť voliť slovenských europoslancov. A prečo?
 
My sa bojíme o prácu, podnikanie, bezpečnosť, migráciu či zmenu klímy a práve Európa, a to ako dopadnú voľby rozhodne o ďalších krokoch. Európa je naša a rozhodnutia by sa mali prijímať spoločne a práve Váš hlas môže dopomôcť k rozhodovaniu o tom, akú Európu budeme mať.
 
Nerozhodným voličom môže pomôcť aj nová aplikácia euandi2019, ktorú vypracoval Univerzitný európsky inštitút vo Florencii. Táto aplikácia dáva možnosť nerozhodným voličom z členských štátov EÚ, aby reagovali na 22 výrokov politickej a hospodárskej povahy. Na základe toho voliči zistia, ktorá strana alebo hnutie v krajine ich pôvodu sú im najbližšie. Ide o politický neutrálny nástroj, ktorý má vyslovene len pomôcť voličovi, ktorý ešte stále nevie, koho voliť. Je dostupná v 20 národných jazykoch a v každom členskom štáte EÚ.

brexit
 
Európsky parlament má pri prijímaní legislatívy rovnocennú rozhodovaciu moc ako Rada EÚ. A veľká časť legislatívy na Slovensku, pritom pochádza práve z európskej legislatíva to je hlavný dôvod prečo sú eurovoľby také podstatné.
 
Koľko dôvodov ste si našli Vy? Príďte vyjadriť svoj názor 25. mája, príďte voliť.

Published by acron.sk