Aký vplyv ma hudba na učenie?


Ako je to s počúvaním hudby? Dokáže sa pri nej zefektívniť celkové učenie a my si zapamätáme viac a lepšie sa sústredíme alebo je lepšie mať v miestnosti ticho a žiadne rušivé zvuky?

Jazyk
Jazyk hudby našu schopnosť učiť sa poväčšine neovplyvňuje, avšak v prípade, ak sa snažíme naspamäť naučiť nejaký úryvok básne po slovensky a zároveň pieseň, ktorú počúvame je v tomto jazyku, slová sa nám môžu pliesť a pôsobí to na celé učenie negatívne.

kniha

Rýchlosť
Podľa výskumov ľudia, ktorí počúvajú rýchlejšiu hudbu, sa začnú učiť skôr. Ich tepová frekvencia sa pohybuje na úrovni približne 60 úderov za minútu. Rýchla a ráznejšia hudba môže človeka nabudiť k práci či učeniu. Z výskumov taktiež vyplýva, že ľudia, ktorí pri učení počúvali hudbu sa vedeli naučiť rýchlejšie veci naspamäť.

Stres
Schopnosť učiť sa, človeka, ktorý je pod stresom poklesne, bez ohľadu na to, či hudbu počúva, či nie. Niektorým jedincom počúvanie hudby pomáha zbaviť sa stresu a v takomto prípade má hudba v spojení so stresom pozitívny vplyv, avšak zapnutie pomalej a upokojujúcej hudby nás stresu nezbaví hneď, preto zásadný rozdiel v tomto nie je.

Hudba však nie je kľúčovým hráčom v celkovej schopnosti učiť sa efektívne a rýchlo. Na efektívne učenie sú dôležité počas učenia pravidelné prestávky, prechádzka na čerstvom vzduchu a neodporúča sa rozptyľovať sa napríklad sociálnymi sieťami. Ich návšteva v nás vyvolá ešte väčšiu zvedavosť a celková frekvencia návštev sa zvýši a sústredenosť zníži. Počas učenia je vhodné mať čo najďalej od seba elektroniku, aby nás to nelákalo stále ju používať a hľadať si zámienky prečo sa neučiť.

relax

Spánokje taktiež veľmi podstatný, ak máte rozsiahlejšie učivo, ktoré sa plánujete učiť niekoľko dní. Nezanedbávajte spánok, unavený človek sa ťažko sústredí a ak sa mu to predsa len podarí, netrvá to dlho.

Každému z nás vyhovuje pri učení iný systém, čas aj podmienky. Neexistuje stopercentné písané pravidlo kedy sa učiť alebo akú hudbu počúvať.

Published by acron.sk