Čínska kuchyňa je známa po celom svete pre svoju jednoduchosť a osobitý kulinársky štýl. Kladie sa v nej dôraz na čerstvé a sezónne suroviny, jedlá sú pripravované na malom množstve tuku, majú pestrú textúru a sú chuťovo aj vizuálne vyvážené.
V čínskej kuchyni existuje niekoľko spôsobov varenia a každá z techník je špecifická a osobitá:
1)Metóda „stir-fry“ (rýchle opečenie pri veľmi vysokej teplote)
Filety z hovädzej sviečkovej obalené v čerstvo namletom čiernom korení sú typickou surovinou pre opekanie. Potrebujete k tomu iba hlbší wok a ohybnú silikónovú stierku na obracanie.
Pri tomto spôsobe prípravy je dôležité nakrájať mäso, zeleninu, morské plody na tenké plátky alebo kocky aby sa rovnomerne opiekli. Ochucujúce zložky (sójová omáčka, soľ, iné korenie) sa pridávajú až tesne pred dokončením jedla.
2) Varenie na pare
Najkvalitnejší spôsob prípravy jedál pri ktorom sú zachované výživné látky a straty živín sú zredukované na minimum je varenie na pare. V Číne sa na to používajú bambusové paráky, ktoré sa dajú stohovať čo umožňuje pripravovať viac druhov jedál naraz.
Jedlo, ktoré príprava trvá najdlhšie je vždy naspodku, najbližšie k horúcej pare.
3)Pomalá príprava alebo tzv. „červené varenie“ (dlhé varenie pri nízkej teplote)
Táto jedinečná čínska technika sa používa predovšetkým na varenie tvrdších a väčších kusov mäsa a hydiny. Mäso je najskôr predpečené, potom sa k nemu pridá sójová omáčka, cukor, víno alebo sherry, zázvor, korenie piatich chutí, chilli, koriander a zaleje vodou alebo vývarom.
Konečná príprava trvá niekoľko hodín a jedlo sa môže podávať teplé aj studené.
4)Varenie „hot pot“
Čínsky „hot pot“ je považovaný za najjednoduchší spôsob z ostatných čínskych techník. Základom je miska alebo hrniec s ochuteným vriacim vývarom do ktorého sa ponárajú na tenko nakrájané kúsky mäsa, zeleniny alebo hríbov. Po uvarení sa kúsky vyberú a následne ďalej namáčajú do pikantných a korenených omáčok.
Vynikajúca je napríklad kombinácia čínskej brokolice s ustricovou omáčkou.